Som et speil der vi ser oss selv Med Porn: An Oral History (2023) inviterer Polly Barton til samtaler om nytelse, makt og avmakt. Hedda Robertsen Hedda Robertsen Hedda Robertsen forfatter og filmkritiker. Publisert lørdag 27. mai 2023 For å lese denne artikkelen må du ha abonnement på BLA. Allerede abonnent? Logg inn her Digitalt abonnement: 1 kr for en måned. Deretter 39 kr per måned. KJØP Fysisk og digitalt abonnement: 199 kr for tre måneder KJØP Allerede abonnent? Logg inn her Min side kritikk
Hvor langt unna et Andy Warhol-verk er egentlig Oskar Westerlin? Oskar Westerlins ekstreme øvelser i provokativ offentlig narsissisme løfter ham fra bare å være influenser, til å bli vår tids fremste performancekunstner.
Svar til Røkkum: Hva vi snakker om når vi snakker om poesi. Den fortellende, virkelighetsnære samtidspoesien er et symptom på en offentlighet som er i ferd med å vende poesien ryggen.
Glem Pablo Neruda. Rydd plass for Gabriela Mistral. Det er på høy tid å få øynene opp for Chiles første nobelprisvinnende forfatter.
Slipp Ruby fri! April Alexandersdottir skriver klokt og innsiktsfullt om å forholde seg til intimitet når man er affisert av pornoens illusjonskraft.
Den entydige ironien Bendik Wold skriver drivende godt om Thomas Mann, men han kunne godt satt av enda mer plass til å drøfte ham som litterær håndverker.
Magisk teori og grenseløs empati Susanne Christensens debutroman snor seg i hendene på meg. Når jeg tror jeg har grep om den, finner den nye veier.
Elsk meg i morgen Elida Karos debut skriver seg inn i en tradisjon av bøker skrevet av relativt unge forfattere som både forherliger og grøsser over sin egen rusfylte ungdom.
Naturen tenkjer mykje på form Intervju. Månedens poet er Bjarne Bjørnevik. Han har skrevet diktet "Om våren finn eg ei furukongle i det brune graset".
Lek og alvor i Wichneland Wichnes kvartett er kanskje ingen kvartett. Men bøkene viser en poets modning, og at denne utviklingen speiler tidens gang.
Livet, referert I Heidruns gate skriver Per Schreiner med bevisst knapphet, men romanen blir aldri mer enn en stiløvelse.
Sentimentalitetens gartner Nina Bjordal forsøker å forankre et økofeministisk idémateriale i en roman om sorgarbeid, men ender med å drukne språket i svulstige, banale metaforer.
Det hellige og det banale Når Ida Gilbert ønsker å utforske utfordringene i Den norske kirke blir det omtrent like kjedelig som kirken selv.
En tåke av ensomhet Med Lenny har forfatter Helene V. Nortvedt gjort en god jobbe med å få frem følelsen av fremmedgjorthet hos et ungt menneske i dag.
Mamma til Michelle skapte KI Vauhini Varas historie om internett kulminerer i et slags grotesk KI-stilleben over den kosmetiske operasjonens tidsalder.
Arbeidsnever på tastaturet Legger akademia og kulturelle koder for store føringer for hvordan man tenker og snakker om litteratur i norske forfattermiljøer?
Rutinen Om Animal Crossing, å game som en ikke gamer, og å oppdage at den framstillinga ikke stemmer.
En ikke-praktiserende gamers beretninger Når forfatter og kunstner Victoria Durnak elsker å spille, hvorfor gjør hun det likevel ikke?
En simulasjon av eget kjærlighetsliv For et år siden lot jeg mitt moralske kompass styre da jeg spilte The Witcher III. Nå spiller jeg heller som en amoralsk, kaldblodig morder.
Hvit sau, grå sau, svart Gress bølger på en diskett fra barndommen, i Zelda-spillenes Hyrule, i Øyvind Rimbreids lyrikk. Er du heldig, gjemmer det seg noe forbløffende i det.
En avatars bekjennelser En perfekt storm av velstand, globalisme og teknologisk optimisme manifesterte seg med World of Warcraft.
I lat lune, Morgenblad? Eirik Vassenden peker misbilligende på tendenser i samtidspoesien, men blir selv tendensiøs i sin upresise sammensausing av begreper.
Grunnvannsbrønnen inspirasjonen næres ved Månedens poet er Simen Kjærsdalen. Han har skrevet diktene "Tombeau" og "Assistentkirkegården - mars" i spalten Eitt nytt dikt.
Våre litterære strateger Norsk litteratur fortrenges av utenlandske kioskveltere, befolkningen lokkes av lumske skjermer og bokbransjen roper varsku. Velkommen til ... 1960?
Amerikaneren som bare skrev om Kina På 1930-tallet var Pearl Buck et stjerneskudd på litteraturhimmelen. I dag er hun nesten glemt, og det vil hun etter sigende forbli.